Polacy przywiązują wielką wagę do tradycji, co jest widoczne również podczas przyjęć weselnych. Wiele par młodych dba nie tylko o to, aby zapewnić swoim gościom smaczne jedzenie, dobry alkohol czy muzykę, przy której można rzucić się w wir szampańskiej zabawy. Wiele przyszłych małżeństw stara się również pielęgnować polskie zwyczaje, które w zależności od regionu kraju, mogą się nieco różnić. Jednak cel pozostaje ten sam: dobra zabawa i kultywacja staropolskich zwyczajów. Czego nie może zabraknąć na polskim weselu? Na co postawić a z czego zrezygnować? W dalszej części artykułu postaramy się ułatwić Wam zadanie.
Bez błogosławieństwa ani rusz
Zwyczaj udzielania błogosławieństwa sięga kilkuset lat wstecz, jednak do dziś niemal każda para młoda pragnie kontynuuje tę tradycję. W praktyce wygląda to tak, że najbliżsi pary młodej, najczęściej rodzice i rodzice chrzestni udzielają błogosławieństwa w zaciszu domowym tuż przed udaniem się do kościoła. Jest to niezwykle wzruszający moment nie tylko dla pary młodej, ale również dla rodziców, którzy bezpowrotnie wydają swoje dzieci z domu. W trakcie błogosławieństwa obecni są również świadkowie oraz najbliższa rodzina, chyba że para młoda zadecyduje inaczej.
Grad pieniędzy
Po skończeniu nabożeństwa to goście pierwsi opuszczają kościół, a wszystko po to, aby obsypać parę młodą ryżem bądź też grosikami. Ryż w polskiej tradycji utarł się jako symbol szczęścia i dobrobytu, podobnie jest z monetami o najniższych nominałach. Para młoda ma za zadanie uzbierać jak najwięcej grosików, a ten kto uzbiera ich więcej będzie wiódł prym we wspólnym domu. Wyjściu pary młodej z kościoła często również towarzyszy wypuszczenie pary białych gołębi, które symbolizują dozgonną wierność.
Chleb i sól
Po przybyciu na salę weselną, pan młody ma obowiązek przenieść swoją świeżo upieczoną żonę przez próg, po czym następuje przywitanie nowożeńców chlebem i solą. Często jest to również kieliszek tradycyjnego polskiego trunku, czyli wódki. Następnie, zarówno para młoda jak i goście dostają kieliszki z szampanem, którymi należy wznieść toast. Kieliszki pary młodej najczęściej związane są ozdobną wstążką, które później wyrzuca się za plecy. Według tradycji, aby para młoda żyła długo i szczęśliwie, kieliszki muszą się stłuc.
Oczepiny
Tradycyjne, polskie wesele nie może obejść się bez oczepin. Zwyczaj polega na symbolicznym wybraniu nowej pary młodej. W większości regionów Polski, wszystkie panny tworzą krąg, w środku którego siada pani młoda, która ma zasłonięte oczy. Krąg porusza się w rytm muzyki, a następnie muzyka przestaje grać. W tym momencie krąg się zatrzymuje, a pani młoda rzuca welonem. Czym rzuca pani młoda zależy od regionu. Oprócz welonu, często jest to podwiązka lub bukiet ślubny. Sprawa wygląda podobnie w przypadku kawalerów, z tą różnicą, że pan młody rzuca krawatem lub muszką. Następnie nowo wybrana para młoda odbywa swój „pierwszy taniec”.
Słodkie szaleństwo
Tuż po oczepinach, kiedy uwaga wszystkich skupiona jest na parze młodej, zazwyczaj pojawia się tort weselny. Jak na polskie wesele przystało, para młoda wspólnie kroi pierwszy kawałek, karmiąc się przy tym nawzajem.
Zabawy weselne
Udane wesele to nie tylko dobra muzyka, ale również zabawy. Warto, aby nie były one zbyt kontrowersyjne, aby każdy mógł wziąć w nich udział. Polskie wesele bez pociągu to nie wesele. Ta bardzo prosta zabawa przyciąga i młodszych i starszych, dzięki czemu wszyscy goście mają okazję się zintegrować. Ciekawą zabawą jest również „kareta” – wodzirej czyta opowiadane, w którym występują różne postaci, jak woźnica czy konie. Prowadzący wyczytuje imiona, a wskazana osoba musi obiec swoje krzesło. Jeśli tego nie zrobi, musi wypić tzw. „karniaka”. Zabawy weselne należy skonsultować wcześniej z wodzirejem.