Welon ślubny – założyć czy zrezygnować?
Moda ślubna

Welon ślubny – założyć czy zrezygnować?

Niemal każda kobieta marzy, aby kiedyś założyć białą suknię ślubną. Jednak oprócz pięknej sukni, ważne są również dodatki: biżuteria, buty, bolerko. Panny młode często również decydują się na założenie welonu, choć ta tradycja z każdym rokiem wydaje się zanikać.  Obecnie welon jest jedynie dodatkiem do sukni ślubnej, który możemy zastąpić innym elementem, jednak kilka, a nawet kilkanaście wieków wstecz, welon był symbolem czystości i niewinności. Pan młody po złożeniu przysięgi małżeńskiej powoli odsłaniał twarz swojej świeżo upieczonej żony i składał pocałunek na jej policzku, który w pewien sposób był przypieczętowaniem zawartego małżeństwa.

Kobiety w XXI wieku nie traktują już welonu dosłownie, raczej utożsamiają go z tradycyjnym dodatkiem, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Panny młode często jednak decydują się na zakup całkiem nowego welonu, który ma stanowić wisienkę na torcie ślubnej stylizacji. Welon, niegdyś symbol dziewictwa, obecnie zakładany jest również przez panny młode, które swoje pierwsze intymne zbliżenia mają już za sobą.

Welon – nie musisz go mieć

Panny młode coraz częściej rezygnują z welonu z wielu prostych powodów. Po pierwsze, stanowi on obciążenie dla włosów, przez po jego krótkim noszeniu marzymy, aby wypiąć go ze swojej fryzury. Często bywa i tak, że panna młoda zakłada welon jedynie na ceremonię w kościele, a na przyjęcie weselne przybywa już bez zbędnego balastu. Wiele welonów mocowanych na grzebieniu po prostu wypada z włosów panny młodej, najczęściej przy tradycyjnym przenoszeniu przez próg. Jego ponowne założenie graniczy z cudem, dlatego welon zwyczajnie wędruje w kąt.

Welon – jak wybrać odpowiedni

Jeśli jesteście miłośniczkami tradycji, lub po prostu welon podoba się Wam jako element garderoby ślubnej, warto wiedzieć, jak dobrać welon do swojej sylwetki i sukni ślubnej.

Welon krótki

Polecany dla pań o krótki włosach, które marzą o tym, aby wyglądać wyjątkowo. Długość na ok. pół metra doskonale komponuje się do sukni ślubnych w stylu retro, sukni rozkloszowanych lub o niestandardowej, krótszej długości. Krótki welon powinny wybrać panie, które chcą wyeksponować szyję i dekolt, jednocześnie zachowują granice przyzwoitości. Jednak z krótkim welonem trzeba uważać- panie o dość masywnych ramionach nie będą wyglądać korzystnie.

Welon średni

Idealna propozycja dla pań, które zdecydowały się na suknię ślubną typu princess lub w kształcie litery A. Welon średniej długości kończy się akurat na łączeniu gorsetu i rozkloszowanego dołu, dzięki czemu idealnie podkreśla walory sylwetki panny młodej. Jest również subtelnym dopełnieniem bogato zdobionych modeli sukien ślubnych. Ze względu na uniwersalny charakter, średni welon jest najczęściej wybieranym typem welonu przez panny młode.

Welon (bardzo) długi

Coś dla pań, które chcą nieco wysmuklić swoją sylwetkę. Pasuje do prostych sukni ślubnych, szczególnie do sukni, którą miała na sobie Meghan Markle w dniu swojego Royal Wedding. Jeśli jednak wasza suknia posiada tren, lepiej zrezygnować z długiego welonu, który może być po prostu zbędnym dodatkiem zaburzającym estetykę stroju ślubnego.

Welon matchy-matchy

Kolor welonu koniecznie musi współgrać z kolorem sukni ślubnej. Jak wiadomo, odcieni bieli czy beżu jest niezliczona ilość, dlatego wybierając welon trzeba mieć na uwadze, aby nie popełnić modowej wpadki. Odcień welonu nie musi być dokładnie taki sam jak sukni ślubnej, jednak domy mody lansują trend na welon matchy-matchy, czyli welony w dokładnie identycznym kolorze jak kolor sukni.

Czy welon jest obligatoryjny? Absolutnie nie. Zamiast welonu możesz wpiąć we włosy wianek z żywych kwiatów lub użyć modnej w ostatnich sezonach tiary z drobnych kryształków.

You may also like...

Dodaj komentarz