Obrączki ślubne stanowią symbol trwałości związku małżeńskiego i wierności względem małżonka. Bez obrączek żaden ślub nie ma prawa się odbyć. W natłoku codziennych obowiązków trudno znaleźć chwilę czasu na wizytę w sklepie jubilerskim, aby rozpocząć poszukiwania wymarzonych obrączek ślubnych. Przy wyborze obrączek powinniśmy mieć z tyłu głowy, że są one zakupem na całe życie, dlatego przed ich zakupem warto dwa razy przemyśleć swoją decyzję. Jak zatem podejść do wyboru obrączek? Jaki kolor wybrać? Gładkie, a może zdobione?
Obrączka – symbol bezwzględnego oddania
Tradycja wymiany obrączek narodziła się na południu Europy, a dokładniej we Włoszech. Początek tego zwyczaju datuje się na XIII wiek, co pokazuje, jak trwałe potrafią być rytuały kulturowe. Włosi wymieniali się obrączkami na znak wzajemnego przywiązania i oddania. Zwyczaj ten do Polski dotarł stosunkowo późno, bo dopiero około XVIII wieku.
Na którym palcu nosić obrączkę?
W zależności od regionu na świecie, małżonkowie noszą obrączki na różnych palcach. W Polsce przyjęło się, że obrączka powinna pojawić się na serdecznym palcu prawej ręki. Podobnie jest w innych krajach Europy środkowej, jak również w Grecji czy Chile. W Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii małżeństwa noszą obrączkę na palcu serdecznym lewej dłoni. Niegdyś wierzono, że obrączka noszona na lewej dłoni, dzięki żyle, ma bezpośredni kontakt z sercem.
Srebro czy złoto?
Wybór kruszcu, z którego mają być wykonane obrączki ślubne powinniśmy uzależnić od kilku czynników. Po pierwsze, w czym czujemy się bardziej swobodnie i naturalnie. Jeśli większość biżuterii przyszłej panny młodej wykonana jest ze złota, obrączki ślubne również warto dopasować do reszty kolekcji. Analogicznie, jeśli panna młoda woli srebro, obrączki z tego metalu będą najbardziej odpowiednie. Nie można również zapomnieć o panu młodym. Kolor powinniśmy dobrać do zegarka lub innych dodatków, które przyszły mąż nosi na co dzień. Białe złoto w ostatnim czasie również zyskuje na popularności. Choć do złudzenia przypomina srebro, jest zdecydowanie bardziej efektowne, a co najważniejsze, wytrzymałe.
Dostosujcie obrączki do profesji
Obrączka ślubna jest biżuterią, która stanowi nieodłączny element naszego wizerunku. Dlatego warto wybrać model dostosowany do naszego zawodu czy zajmowanego stanowiska. Jeśli mężczyzna pracuje fizycznie, warto wybrać proste obrączki o zaokrąglonych brzegach. Kobiety, które na co dzień również niezwykle często wykorzystują swoje ręce do ciężkich zadań również powinny zrezygnować z ozdobnych obrączek.
Dajcie sobie czas
Wybór obrączek to decyzja na całe życie, dlatego warto dokładnie przemyśleć ich zakup. Pierwsze wizyta w salonie jubilerskim nie musi od razu zaowocować kupnem obrączek ślubnych. Warto odwiedzić kilka sklepów i porównać dostępne oferty. Para młoda powinna na spokojnie, najlepiej w zaciszu domowym, rozważyć wszelkie za i przeciw. W końcu jeden raz w życiu wybiera się obrączki ślubne, prawda?
Rozmiar ma (ogromne) znaczenie
Źle dopasowany rozmiar obrączki to prosty przepis na zgubienie swojej biżuterii. Dlatego warto pamiętać, żeby do sklepu jubilerskiego wybrać się o optymalnej porze dnia. Nie radzimy wizyt w sklepie o poranku czy późnym popołudniem, kiedy nasze palce mogą być nieco opuchnięte. Wbrew pozorom jest to dość częsty powód, dla którego wybieramy zły rozmiar obrączki. Należy mieć na uwadze, że obrączki praktycznie nigdy nie zdejmujemy, dlatego obwód obrączki powinien być idealnie dopasowany do budowy naszych placów.