pierscionek zareczynowy
Przed ślubem

Pierścionek zaręczynowy – czy cena ma znaczenie?

W zaręczynach na pozór wszystko wydaje się proste – Ty się oświadczasz, ona odpowiada: Tak. Jednak w praktyce okazuje się to nieco bardziej skomplikowane. Oprócz oczywistych kwestii: jak, gdzie oraz kiedy się oświadczyć, pojawia się naturalnie jeszcze temat biżuterii. Jednym z istotniejszych etapów planowania zaręczyn jest przecież wybór pierścionka dla przyszłej narzeczonej. Takiego, który będzie idealnie dopasowany rozmiarem, przypadnie do gustu wybrance serca, a jednocześnie będzie w zasięgu Twoich możliwości finansowych. Od czego zależy jego cena i czy ma ona znaczenie? Sprawdź!

Od czego zależy cena pierścionka zaręczynowego?

Kwota, jaką mężczyźni przeznaczają na biżuterię na tę specjalną okazję, może wyglądać bardzo różnie. Przy czym od razu na wstępie warto zaznaczyć, że drożej nie oznacza lepiej. Przy zakupie warto więc kierować się jakością oraz upodobaniami partnerki. W salonach jubilerskich znajdziesz ozdoby z żółtego i białego złota w różnym stylu. Zarówno minimalistyczne z delikatnym diamentem, jak i bardziej ekstrawaganckie – bogato zdobione, z wieloma brylantami. Pierścionek zaręczynowy możesz dostać u jubilera już w cenie niższej niż tysiąc złotych, ale możesz też wybrać taki za 20 tysięcy złotych, a nawet więcej. Warto więc wcześniej rozeznać się w kolekcjach i sprawdzić, ile kosztują poszczególne rodzaje biżuterii. Od czego zależy ich cena?

Kamień a cena pierścionka zaręczynowego

Nie da się ukryć, że wartość pierścionków zaręczynowych zależy w głównej mierze od osadzonego w koronie kamienia. W kolekcjach jubilerskich znajdziesz między innymi ozdoby z:

  • diamentami,

  • szafirami,

  • rubinami,

  • topazami,

  • szmaragdami.

Za zaręczynową klasykę uchodzą złote pierścionki z diamentem i to na nie Panowie decydują się najczęściej. Oszlifowane diamenty, czyli brylanty odbijają i załamują światło w taki sposób, że kamień mieni się wszystkimi kolorami tęczy. Taka biżuteria prezentuje się subtelnie, a jednocześnie bardzo efektownie. Pasuje do wielu stylizacji i na każdą okazję. Poza tym diamenty jako najtwardsze w przyrodzie minerały są symbolem wiecznej miłości, która przetrwa wszystko. Kupując złoty pierścionek z brylantem, zawsze upewnij się, czy ma on certyfikat autentyczności. W dokumencie znajdziesz informacje na temat:

  • rodzaju szlifu,

  • czystości kamienia,

  • barwie i masie minerału.

Na koszt biżuterii wpływa również wielkość, kolor oraz sposób cięcia diamentu – im większy, oraz bardziej transparentny kamień, tym pierścionek jest droższy. Parametry, które określają najlepszy stosunek jakości do ceny to: szlif dobry, czystość SI oraz kolor G/H.

Próba złota a cena pierścionka zaręczynowego

W salonach jubilerskich niezmiennie od wielu sezonów króluje żółte i białe złoto. Zakup pierścionka nieodłącznie wiąże się z wyborem próby stopu. Złoto jest z natury miękkie i dość plastyczne. Z tego powodu samo w sobie nie nadaje się do produkcji biżuterii. Jednak już w połączeniu z innymi metalami – między innymi: srebrem, miedzią, cynkiem, niklem albo platyną zyskuje ono odpowiednią trwałość i jest wykorzystywane przez jubilerów. Wpływ na cenę pierścionka zaręczynowego ma więc również procentowa zawartość czystego złota w stopie jubilerskim. W praktyce typ stopu wiąże się też bezpośrednio z odpornością na zarysowania, odkształcenia, działanie wody i tlenu z powietrza. W przypadku biżuterii zaręczynowej i ślubnej najlepiej wybrać próbę o numerze 585. Dzięki temu ozdoba długo się nie zniszczy i jest pamiątką na lata.

Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Przy zakupie pierścionka warto kierować się stosunkiem jakości do ceny, ale też wziąć pod uwagę własne możliwości finansowe. W razie wątpliwości ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy zawsze dobrze jest dopytać jubilera o szczegóły i skorzystać z fachowej porady. Podobnie jak pomysł na zaręczyny, tak i pierścionek musisz dopasować do gustu swojej partnerki. Poświęć więc chwilę i przyjrzyj się jej biżuterii. Ubiera na co dzień odważne, ekstrawaganckie ozdoby? Woli romantyczne dodatki? A może nie nosi ich wcale? Wtedy tym bardziej wybierz klasyczny pierścionek z subtelnym diamentem. Zaręczynową biżuterię w różnym stylu oraz zróżnicowanych przedziałach cenowych znajdziesz w ACLARI Diamonds!

You may also like...

Dodaj komentarz