Zorganizowanie przyjęcia weselnego stanowi nie lada wyzwanie. Im bliżej wesela tym coraz dłuższa staje się lista spraw, które wymagają załatwienia lub nadzoru. Nie inaczej jest z muzyką na weselu. Jest to jeden z głównych czynników wpływających na jakość przyjęcia. Bez dobrej muzyki nie ma zabawy. Najważniejszą kwestią do rozstrzygnięcia jest wybór osób odpowiedzialnych za oprawę muzyczną. I tutaj pojawia się zasadnicze pytanie: zespół muzyczny czy didżej? Oba warianty mają swoje wady i zalety, dlatego ciężko stwierdzić, która opcja będzie najbardziej odpowiednia. Jeśli właśnie jesteś na etapie dokonywania wyboru, ten artykuł może pomóc Ci podjąć właściwą decyzję.
Młodzi wolą didżeja
Pary młode, chcąc podążać za najnowszymi trendami, coraz częściej poszukują profesjonalnego didżeja, który umili czas podczas zabawy weselnej. Podstawowym zadaniem didżeja jest odtwarzanie z komputera muzyki, którą wcześniej sobie przygotował. Przed zawarciem umowy warto jednak przedyskutować kwestię doboru repertuaru. W przypadku doświadczonych didżejów, sprawa wydaje się dosyć prosta. Dobrze orientują się w temacie muzyki, która zazwyczaj podoba się gościom weselnym.
Przy wyborze repertuaru należy również zaznaczyć przedział wiekowy gości weselnych. Umówmy się, przy nowoczesnej muzyce klubowej, starsza część gości nie będzie się dobrze bawić. Niezwykłym plusem zatrudnienia DJ’a jest niemal nieograniczony wybór utworów, od disco polo aż po rocka. W tym obszarze DJ ma przewagę nad zespołem muzycznym, który najzwyczajniej w świecie nie jest w stanie nauczyć się setek utworów.
Nieodłączną częścią przyjęcia weselnego są przerwy na ciepłe posiłki bądź zasmakowanie tortu. Tutaj DJ ma możliwość umilić czas gościom puszczając w tle spokojne utwory. W przypadku zespołu jest to niestety niemożliwe. Goście weselni często narzekają również na zbyt długie przerwy w muzyce. Ten problem dotyczy przede wszystkim zespołów, które zbyt długo zwlekają ze wznowieniem zabawy.
Orkiestra weselna
Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani co do muzyki odtwarzanej z nośnika multimedialnego, warto zdecydować się na zespół weselny grający muzykę na żywo. Jednak o wynajęcie dobrej kapeli jest niezwykle trudno, szczególnie gdy mieszkamy w dość małym mieście. Terminy najlepszych zespołów sięgają nawet dwa lata do przodu, dlatego należy spieszyć się z podjęciem decyzji. Przed podpisaniem umowy warto przetestować jakość muzyki granej na żywo. Orkiestry często oferują możliwość pojawienia się na próbie zespołu, a nawet na przyjęciu weselnym innej pary młodej. Jeśli nie spodoba nam się styl danej kapeli, w każdej chwili możemy zrezygnować.
W Polsce niezmiennie panuje zwyczaj wyprowadzania panny młodej i pana młodego z domów rodzinnych. Wtedy orkiestra okazuje się nieoceniona. Zazwyczaj wygląda to tak, że część zespołu towarzyszy parze młodej w momencie błogosławieństwa, jak również w drodze do samochodu weselnego. Najczęściej jest to akordeon, tamburyn i saksofon, które są instrumentami najbardziej mobilnymi.
Zarówno orkiestra, jak i didżej, mają również za zadanie poprowadzić zabawy weselne. Ważne jest to, aby przed weselem przedyskutować kwestię formy i charakteru zabaw. Nie wszystkie propozycje mogą przypaść nam do gustu, dlatego przed spotkaniem warto na własną rękę zrobić mały „research” i zaproponować własną wizję tej części zabawy weselnej.
Porównanie kosztów
Wynajęcie didżeja na jedną noc jest zdecydowanie tańszą alternatywą, gdyż decydujemy się na zatrudnienie jednej osoby. Jednak didżej didżejowi nierówny. Rozchwytywany didżej może zażyczyć sobie nawet do 3000zł za noc. Dokładając nieco do tej kwoty możemy wynająć zespół grający na żywo. Stawki zależą od ilości członków zespołu. Często należy liczyć się również z doliczeniem kosztów dojazdów oraz wyżywienia orkiestry, co w przypadku większych zespołów może okazać się niezwykle kosztowne.