pielegnacja skory
Uroda

Atopia skóry – jak sobie z nią radzić?

Coraz więcej chorób przyjmuje miano schorzeń cywilizacyjnych. Poprzez zanieczyszczanie środowiska, zmieniający się klimat i emitowanie szkodliwych gazów do ekosystemu można spotkać się z pogarszającym się stanem skóry wielu osób. W niektórych przypadkach jej bariera ochronna nie pracuje w należyty sposób. Pojawia się swędzenie, pieczenie i ogólny dyskomfort. Takie objawy mogą świadczyć o atopii skóry. Jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy.

Czym jest atopia skóry?

Atopowe zapalenie skóry to obecnie bardzo powszechna i niezakaźna choroba skóry. Jednym z charakterystycznych objawów jest bardzo silny świąd, który może powodować chęć drapania się. Schorzenie to ma okresy remisji, jednak potrafi także powrócić w silniejszej postaci. Pojawia się w bardzo wczesnym dzieciństwie i w wielu przypadkach może utrzymywać się nawet przez całe życie. Szczególnie często występuje w krajach wysokorozwiniętych, a niezdiagnozowana może stanowić źródło dyskomfortu fizycznego oraz psychicznego.

Atopia skóry jest chorobą, którą można podzielić na trzy fazy. Pierwsza z nich występuje w okresie niemowlęcym, kiedy to zmiany pojawiają się przede wszystkim na policzkach, płatkach uszu czy na głowie. Faza dziecięca tyczy się dzieci między 3. a 11. rokiem życia. W tym przypadku wypryski mogą wystąpić w zgięciach łokciowych i kolanowych, a także na dłoniach. Kolejnym etapem są zmiany pojawiające się dodatkowo w górnej części ciała i wokół ust.

Atopia skóry – przyczyny i objawy

Na rozwój zmian atopowych bardzo duży wpływ ma wiele czynników. Najczęściej są to alergeny, takie jak sierść zwierząt, kurz czy roztocza. Zanieczyszczenie środowiska oraz duża wilgotność powietrza również przyczyniają się do zaburzenia bariery ochronnej naskórka. Negatywny wpływ ma także silny, chroniczny stres oraz wahania temperatur.

Objawy atopowego zapalenia skóry można również bardzo łatwo zauważyć. Skóra zaczyna być zarumieniona, a na powierzchni pojawia się bardzo silny świąd. Dodatkowa obecność grudek i pęcherzyków może świadczyć o rozpoczęciu tej przykrej przypadłości. W skrajnych formach występuje tak zwana rybia łuska, nietolerancja wybranych pokarmów, a nawet zaćma. Nie należy zatem bagatelizować pierwszych oznak, ponieważ im szybciej zostanie to wykryte, tym sprawniej pacjent wróci do zdrowia.

Jak radzić sobie z atopią skóry?

Leczenie atopowego zapalenia skóry jest procesem żmudnym i długotrwałym. Wymaga on dużej determinacji i zdyscyplinowania pacjenta, ponieważ tylko wtedy ma on szansę na przywrócenie swojej skórze zdrowego i naturalnego wyglądu. Jeśli zmiany nie są nasilone, najczęściej stosuje się leki o działaniu przeciwhistaminowym, immunomodulującym lub przeciwinfekcyjnym. W przypadku silnych zmian skórnych mogą być włączone nawet antybiotyki.

Oprócz niezbędnej farmakologii istotne jest także codzienne pielęgnowanie zaatakowanej skóry. W tym przypadku, jak i przy występowaniu trądziku na brodzie czy policzkach należy pamiętać o prawidłowym nawilżaniu cery. Najlepiej sprawdzą się produkty z emolientami, które silnie regenerują oraz natłuszczają. Zabezpieczają dzięki temu uszkodzoną warstwę hydrolipidową naskórka i odbudowują go. Warto również wdrożyć odpowiedni żel myjący, a także tonik, który przywróci skórze jej naturalne pH.

You may also like...

Dodaj komentarz