Atopowe zapalenie skóry, które zwane jest również AZS to bardzo nieprzyjemna, denerwująca i trudna choroba, która może dotknąć zarówno osoby dorosłe, jak również dzieci. Charakteryzuje się występowaniem stanu zapalnego skóry, jej podrażnieniami, świądem. Dobór odpowiednich dermokosmetyków sprawi, że zminimalizujemy dyskomfort, polepszymy wygląd skóry. Na co powinniśmy zwracać uwagę, gdy mamy AZS?
Niestety coraz więcej osób posiada skórę atopową oraz cierpi na innego rodzaju problemy, które są z nią związane. Atopowe zapalenie skóry, potocznie zwane również AZS, ma swoje podłoże w genetyce, immunologii, jak również środowisku, w którym funkcjonujemy.
Atopowe zapalenie skóry to nadmierna, ostra i często nieprzewidywalna reakcja skóry na pyłki roślin, na alergeny pokarmowe, sierść zwierząt. Powoduje bardzo duży i nieprzyjemny świąd, który skutkuje drapaniem się. Efektem jest uszkodzenie skóry oraz zaostrzenie stanu zapalnego.
Jak pielęgnować skórę atopową? Przede wszystkim dokładnie oczyszczać oraz nawilżać
Jedną z podstawowych kwestii, na którą musimy zwrócić uwagę jest oczywiście skuteczne i systematyczne oczyszczenie skóry na twarzy, ale również na całym ciele. W tym celu na pewno warto zrezygnować ze stosowania zwykłego mydła, nawet hipoalergicznego i potencjalnie zwilżającego ciało. Mydło jest bowiem tym czynnikiem, który mocno skórę wysusza i powoduje efekt „ciągnięcia”.
Co stosować? Przede wszystkim dermokosmetyki, a nie tradycyjne środki do mycia. Możemy zastosować np. specjalne żele do mycia ciała i włosów. Często dostępne są produkty 2w1 – do mycia ciała i włosów.
Nawilżenie ciała – warto zrezygnować z tradycyjnych balsamów
Skuteczne i systematyczne nawilżenie ciała jest niezwykle istotne i ma duży wpływ na nasz komfort. W zależności od nasilenia AZS, możemy stosować mleczka nawilżające, kremy oraz balsamy. Tu również najlepszym wyjściem jest stosowanie dermokosmetyków, które oprócz roli typowo nawilżającej, pomagają w zmniejszeniu świądu, zawierają składniki kojące i regenerujące.
Dlaczego nie warto stosować marketowych kosmetyków?
Odpowiedź jest prosta – ze względu na skład. Marketowe i tanie kosmetyki często zawierają mydło, substancje wysuszające, mogą podrażniać skórę, a także zwiększać presję na drapanie. W przypadku, gdy nasza skóra jest mocno zaogniona, potraktowanie jej kremem czy balsamem, który zawiera barwniki, konserwanty czy substancje zapachowe, może znacząco pogorszyć jej stan, a także nasze samopoczucie.