Nie da się ukryć, że zgodnie ze statystykami coraz to więcej par decyduje się na rozpoczęcie nowego życia osobno. Choć związek małżeński jest jedną z najpiękniejszych przygód, to jednak z czasem mogą pojawić się pewne różnice – poglądów lub charakterów, które są przechylają przysłowiową czarę goryczy. Zdarza się, że pary decydują się na rozwód z orzeczeniem o winie. Wobec tego, co warto o nim wiedzieć?
Rozwód z orzeczeniem o winie – na czym on polega?
Rozwód z orzeczeniem o winie jest jednym ze sposobów na definitywne zakończenie związku małżeńskiego z udziałem sądu. Jak łatwo można się domyślić, w tej sytuacji małżonkowie obarczają winą za rozpad pożycia jedną ze stron. Przyczyną rozwodu z orzeczeniem o winie może być chociażby:
- zdrada jednego z partnerów;
- skrywanie długów lub innych problemów, które niosą konsekwencje również dla współmałżonka;
- zatajenie alkoholizmu lub innej choroby o podłożu psychicznym.
Rozwód z orzeczeniem o winie rzadko kiedy kończy się już podczas pierwszej rozprawy, więc małżonkowie decydujący się na tego typu rozwiązanie, powinni być na to przygotowani.
Ile trwa rozwód z orzeczeniem o winie?
Rozwód z orzeczeniem o winie jest dość skomplikowany. Okazuje się, że konieczne są skrupulatne dowody na winę jednej ze stron, a często w poszczególnych rozprawach udział biorą również świadkowie. Warto zauważyć, że rozwód bez orzekania o winie często kończy sie już podczas pierwszej rozprawy. Z kolei jeśli małżonkowie decydują się na obarczenie winą jednej ze stron, muszą przygotować się na to, że proces rozwodowy może trwać nawet rok lub więcej. Ciężko w tym wypadku jednoznacznie oszacować, ile czasu będzie potrzebne na podjęcie przez sąd ostatecznej decyzji. Wiele zależy również od zaangażowania świadków i jakości dostarczonego materiału dowodowego.
Ile kosztuje rozwód z orzeczeniem o winie?
Jeśli małżonkowie decydują się na rozwód z orzeczeniem o winie, muszą oni także liczyć się z nieco wyższymi kosztami. Zwykle do uiszczenia jest standardowa opłata sądowa, jednak nie można zapomnieć również o tym, że konieczna jest w tym wypadku pomoc adwokata. Prawnicy za prowadzenie sprawy często pobierają wynagrodzenie w wysokości 3 tysięcy złotych lub więcej. Niemniej jednak podkreślenia wymaga fakt, że w przypadku orzeczenia winy jednej ze stron, zostaje ona również obciążona kosztami sądowymi. Te z kolei również oscylują w granicach od 2 do nawet 3 tysięcy złotych.
Rozwód z orzeczeniem o winie – jakie są jego konsekwencje prawne?
Rozwód z orzeczeniem o winie niesie za sobą konsekwencje dla obu ze stron. Oczywiście, jednym ze skutków jest możliwość zawarcia nowego związku małżeńskiego, a także umożliwienie powrotu do poprzedniego nazwiska. Jednocześnie warto również zwrócić uwagę na to, że rozwód z orzeczeniem o winie prowadzi do powstania rozdzielności majątkowej, a tego typu kwestie również regulowane są przez sąd. W przypadku kiedy para posiada niepełnoletnie dzieci, powstaje konieczność ustalenia prawa do opieki, co – dla jednej ze stron – jest równoznaczne z powstaniem obowiązku alimentacyjnego. Jedną z konsekwencji rozwodu z orzeczeniem o winie jest także możliwość domagania sie wsparcia finansowego – od małżonka winnego rozpadu pożycia – w ciągu pięciu lat, jednak tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy znajdzie się on w niedostatku. W momencie, kiedy jedna ze stron wejdzie w nowy związek małżeński, wówczas wsparcie finansowe przestaje obowiązywać. Rozwód z orzeczeniem o winie niesie więc za sobą nie tylko nowe możliwości, ale także i względne konsekwencje.