symulacje medyczne
Wiadomości

Na czym polegają symulacje medyczne? 

Symulacje medyczne to pojęcie, które nie jest dla wszystkich znajome, aczkolwiek ma ogromne znaczenie w procesie kształcenia przyszłych lekarzy, pielęgniarek oraz innych przedstawicieli służby zdrowia. Czym tak właściwie są symulacje medyczne, oraz na czym polegają? Dowiesz się o tym z niniejszego artykułu.

Jakie znaczenie mają symulacje medyczne w edukacji?

Symulacje medyczne pozwalają na ugruntowanie zdobytej wiedzy teoretycznej i przygotowują przyszły personel medyczny do wykonywania obowiązków zawodowych. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt edukacyjny, który składa się zarówno z prostych trenażerów, jak i zaawansowanych symulatorów. W Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznych w Kutnie przyszły personel medyczny może zdobywać umiejętności i ćwiczyć procedury inwazyjne w poszczególnych salach, np. symulacji BSL czy ASL.

Warunki stworzone na potrzeby edukacji w danych pomieszczeniach są bardzo zbliżone do tych obecnych w szpitalach czy przychodniach. Dzięki temu osoby uczące się mogą bliżej poznać realizm wielu sytuacji klinicznych, co pozwala im w pełni przygotować się do pracy w zawodzie medycznym.

Jakie umiejętności można nabyć w salach symulacji medycznych?

Zajęcia prowadzone przez doświadczonych wykładowców w poszczególnych salach symulacji mają na celu zwiększenie kompetencji i kwalifikacji studentów kierunków medycznych. W Centrum Symulacji Medycznych w Kutnie znajduje się siedem pomieszczeń dydaktycznych, w których przyszły personel medyczny zdobywa umiejętności praktyczne połączone z kompetencjami miękkimi, czyli komunikacją, szybkim podejmowaniem prawidłowych decyzji czy pracą zespołową.

Przykładowo, w sali symulacji ALS odbywają się zajęcia praktyczne, pozwalające na przeprowadzenie wszelkich sekwencji związanych z resuscytacją krążeniowo-oddechową. W tym celu wykorzystuje się zaawansowanie technologicznie fantomy oraz urządzenia, które dają możliwość realistycznego odtworzenia sytuacji klinicznej, a zarazem podjęcia danych działań w celu ratowania życia pod presją czasu. Dzięki tej nowoczesnej edukacji przyszły personel medyczny będzie reagować szybko i precyzyjnie w przyszłości. Oprócz tego w pozostałych pomieszczeniach studenci zdobywają też inne umiejętności, np. z zakresu prawidłowej komunikacji z pacjentem.

You may also like...

Dodaj komentarz